Wywiad dla Telewizji Lublin

Moja marcowa wizyta w Telewizji Lublin dołącza do serii wywiadów dla mediów na temat profesjonalnych szkoleń kelnerskich. Temat jest ciągle aktualny i budzi żywe zainteresowanie, zarówno po stronie konsumentów – gości lokali gastronomicznych, jak też obsługujących ich kelnerów i kelnerek.

szkolenia kelnerskie grzegorz gornik

Urocza pani prowadząca wywiad nie wyczerpała pełnej puli pytań. Jak zwykle byłem tego winowajcą przez swą gadatliwość. Ale tak już jest, iż na tematy gastronomiczne, którymi się pasjonuję i z których szkolę – mogę mówić godzinami.

Zawsze podkreślam rolę profesjonalnej obsługi kelnerskiej, która wieńczy i scala gustownie podane danie z poprawnie ułożoną zastawą i odpowiednią atmosferą adekwatną do charakteru lokalu gastronomicznego. Powtarzana przeze mnie wielokrotnie przy okazji takich wywiadów maksyma, iż „kelner to aktor” ma także swoje praktyczne uzasadnienie.

szkolenia kelnerskie ananas

I nie chodzi tutaj bynajmniej o improwizowanie kelnerskich zachowań, lecz nadanie im odpowiedniego stylu i fasonu a czasami nawet zrealizowanie pokazu typu reality show przy płonących daniach czy przygotowywanych i serwowanych samodzielnie bez kucharza homarach. Umiejętności takich nabywa się z czasem, pod okiem bardziej doświadczonych kelnerów, wynosi z gruntownego, gastronomicznego wykształcenia i doskonali, dzięki profesjonalnym szkoleniom.

szkolenia kelnerskie homar

Szkolenia takie są także źródłem nowości branżowych, które wykładowca musi śledzić i adaptować do swego programu nauczania. Pewne modyfikacje i nowości a czasami nowatorskie standardy są też autorstwa samych wykładowców, jak opracowany przeze mnie Improstyl, czy Nauka Usługiwania.

W kontekście powyższego, profesjonalizm kelnera można ocenić już od momentu wejścia klienta do restauracji. Pożądanym wzorcem jest traktowanie każdego z gości lokalu jako jednostki wyjątkowej, która dzięki temu zda się na rekomendacje kelnera odnośnie serwowanych dań, win, czy deserów. Bardziej wnikliwi i wybredni konsumenci będą dociekliwsi, pytając o szczegóły z karty menu, czy też o poszczególne składniki dań. Dlatego też kelner musi znać dokładnie produkt, który oferuje, z czego i jak poszczególne dania zostały zrobione. Niewiedza w tym temacie dyskwalifikuje często obsługę i rodzi dylematy, co do trafnego wyboru restauracji.

szkolenia kelnerskie akademii kelnerskiej

Chcąc być profesjonalistą w tej branży, musimy ciągle uczyć się teoretycznie i praktycznie „szlifować warsztat”, śledzić na bieżąco trendy gastronomiczne i nowości, aby być lepszym w tym, co się robi i nie zostać zdominowanym przez konkurencję.

Temu też służą prowadzone przeze mnie szkolenia kelnerskie. Wiedza do zdobycia, aby zostać profesjonalistą w tej branży jest ogromna. Niech świadczy o tym fakt, iż na temat samej wody, jej rodzajów i sposobu serwowania do posiłku prowadzę kilkugodzinne szkolenia, które cieszą się dużą popularnością.

szkolenia kelnerskie kursanci

O tym opowiadałem w wywiadzie dla Telewizji Lublin, organizowanym przez prowadzoną przeze mnie Akademię Kelnerską Światowym Dniu Kelnera, Improstylu i pożądanych standardach obsługi kelnerskiej.

Zainteresowanych wywiadem zapraszam do jego obejrzenia pod tym linkiem: Akademia Kelnerska Wywiad dla TVP Lublin

 

Podobne wpisy: