jak szukac pracy w zawodzie kelnera

Jak szukać pracy w zawodzie kelnera ?

W poniższym opracowaniu zebrałem sprawdzone sposoby na szukanie pracy w gastronomii w zawodzie kelnera. Przedstawiam w nim metody szukania pracy dla kelnera / kelnerki w kraju i za granicą, jak też pewne sposoby, które pozwolą zainteresowanym na otrzymywanie atrakcyjnych ofert pracy, niezależnie, czy ją obecnie posiadają, czy też poszukują.

Największe szanse na otrzymanie najlepszych propozycji pracy – tak jak w przypadku innych zawodów, mieć będą osoby z wykształceniem kierunkowym i udokumentowanym doświadczeniem pracy w zawodzie – w naszym przypadku na stanowisku kelnerskim. Dlatego też ważne jest, aby gromadzić wszelkie świadectwa, certyfikaty szkoleń, dokumenty poświadczające odbyte staże, praktyki, staż pracy i opinie pracodawców, aby móc je później zamieścić w CV lub w podaniu o pracę. W aplikowaniu na stanowisko kelnera pomocnymi będą także certyfikaty ze znajomości języków obcych i dokumenty poświadczające posiadanie kwalifikacji pokrewnych do wykonywania zawodu, o który się ubiegamy – sommelier, barman, kucharz, pomocnik kelnera itp. Pomocnymi mogą się także okazać – prawo jazdy, niezbędnymi – książeczka zdrowia z aktualnymi badaniami a nawet zaświadczenie o niekaralności, o ile otrzymaliśmy takowe w przeszłości dla takich, czy innych celów. Istotnym jest, aby zgromadzić wszystkie, możliwe dokumenty poświadczające nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Niezmiernie ważną rolę w dokumentacji tego typu pełnią referencje od byłych pracodawców. W tym przypadku poza faktem poświadczającym, że wykonywaliśmy daną pracę w określonym miejscu i czasie, otrzymujemy polecenie – rekomendację dla innego pracodawcy do zatrudnienia nas na identycznym lub podobnym stanowisku. O takie referencje zawsze opłaca się prosić obecnych lub byłych pracodawców, niezależnie od powodu, który spowodował lub powoduje nasze z nim rozstanie – nawet jeśli to wynika z naszej „winy”. O ile pracodawca zgodzi się na wystawienie nam rekomendacji / opinii, może być ona dla nas neutralna lub pozytywna – i o to nam chodzi. W przypadku braku zgody nic nie wskóramy, ale też nie będziemy sobie w przyszłości wyrzucać, że nie próbowaliśmy.

Osoby starające się o pracę za granicą w charakterze kelnera powinny przetłumaczyć posiadane dokumenty na język kraju, w którym planują podjąć pracę. Na początek nie muszą być to tłumaczenia potwierdzane przez tłumacza przysięgłego. Najważniejsze jest, to aby przyszły pracodawca mógł zapoznać się z naszymi dokumentami i curriculum vitae w swoim języku. Wszystkie dokumenty w uporządkowany sposób wrzucamy do foldera w komputerze, aby łatwo było je odnaleźć i w razie potrzeby wysłać przyszłemu pracodawcy lub zamieścić na portalu ogłoszeniowym. Drukujemy je także w pewnej ilości kopii.

Szukamy pracy z pomocą rodziny i znajomych.

Ktoś z rodziny lub znajomych może skutecznie zarekomendować nas na stanowisko kelnera lub podobne. Nieocenione są tu znajomości w branży wśród znajomych pracujących w restauracjach, kawiarniach, czy pubach. To często oni jako pierwsi dowiadują się o wolnych etatach, czy o poszukiwaniu nowych pracowników przez właścicieli firm – w miejscach ich pracy. Zyskać możemy w ten sposób szybki kontakt z pracodawcą aktualnie poszukującym kogoś na stanowisko kelnera lub kelnerki.

Znajomi pracujący w gastronomii mogą być także pomocni w znalezieniu pracy dorywczej – przy większych bankietach, przyjęciach weselnych, konferencjach z przerwami na lunch lub do obsługi których zatrudnia się często dodatkowe osoby, gdyż liczba posiadanych pracowników jest w tej sytuacji niewystarczająca. Dla osoby poszukującej zatrudnienia może to być dobra okazja do pokazania się ewentualnemu – przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Warto postawić w tej sytuacji na wysoki profesjonalizm i zaangażowanie.

Znam wiele osób, które w ten sposób rozpoczynały swoją przygodę z kelnerstwem – pracę w gastronomii, obsługując śniadania w hotelowych restauracjach, duże bankiety i przyjęcia, zaczynając w małych kafejkach i kawiarniach, czy też pomagając obsłudze kelnerskiej na balach sylwestrowych. Tego typu zatrudnienie, to także nowe kontakty zawodowe, które należy pielęgnować, gdyż w przyszłości mogą być źródłem wiadomości o ofertach pracy stałej.

Jedna z firm badająca rynek pracy w Polsce opublikowała wyniki badań, z których wynika, że dzięki osobistym koneksjom i znajomościom, pracę znajduje około 73% nowo zatrudnionych. Warto, więc postawić na ten sposób poszukiwania pracy, który może być także szansą na lepiej płatną posadę także w sytuacji, gdy z dotychczasowej nie jesteśmy zadowoleni.

Szukamy pracy w zawodzie kelnera z ogłoszeń.

Właściciele lokali gastronomicznych często zamieszczają ogłoszenia o dostępnych etatach w miejscowej prasie i w Internecie. Dowiemy się z nich, jakie mają wymagania, jaki rodzaj pracy oferują i o danych kontaktowych pracodawcy. O ile szukanie ogłoszeń w prasie wiąże się z wydatkami na jej zakup, to bezkosztowo możemy to robić w Internecie.

Gdzie szukać internetowych ofert pracy na stanowisko kelnera? Internet pełen jest takich ogłoszeń. Pomocnym będzie, oczywiście wujek Google po wpisaniu przykładowego hasła do wyszukiwarki: ogłoszenia kelner praca plus nazwa miejscowości, w której jej poszukujemy. Wyświetlą się nam wyniki z takich stron i portali, jak: alegratka.pl, pracuj.pl, gumtree.pl, gowork.pl, infopraca.pl, lento.pl, olx.pl, monsterpolska.pl i tym podobne. Wiele serwisów umożliwia założenie w nich własnego konta z dostępem do zindywidualizowanych ofert po zalogowaniu. Możemy też zapisać się do newslettera i oferty pracy otrzymywać na skrzynkę email.

Do przejrzenia są też ogłoszenia na dalszych stronach wyników Google związane z danym regionem lub miejscowością. Ciekawym serwisem w tym kontekście jest careerjet.pl integrującym – „ściągającym” tematyczne oferty z innych portali ogłoszeniowych. Dzięki temu, w jednym miejscu możemy przeglądać zajawki ogłoszeń o pracy dla kelnera na zapodane przez nas hasła w polu wyszukiwania. Warto sprawdzić także typowo branżowe portale gastronomiczne typu pracawgastronomii.pl.

Innym źródłem internetowym ogłoszeń pracy, mogą być strony firmowe restauracji. Często tez ich właściciele wykorzystują do tego celu firmowe fanpejdże. Osoby mające konto na Facebooku po polubieniu takiej strony, mogą być informowane o ofertach pracy. Mankamentem jest późniejsze wyłuskiwanie takich ogłoszeń z setek innych nietematycznych postów, co może być żmudne i zniechęcające. Jeśli jednak trafimy na takie ogłoszenie, będziemy jednymi z pierwszych, którzy o wolnym wakacie się dowiedzą.

Zamieszczamy własne ogłoszenie w specjalistycznym portalu ofert pracy.

Nasze starania w celu znalezienia pracy w charakterze kelnera / kelnerki w tym kontekście możemy zatytułować: „daj się znaleźć pracodawcy”. Ten sposób szukania lub zmiany pracy odmienia naszą rolę z pytającej na odpowiadającą na oferty pracy ze strony pracodawców. Rozwiązanie bardzo komfortowe, zarówno dla osób bezrobotnych poszukujących zatrudnienia, jak też pracujących, ale niezadowolonych ze swego etatu czy stanowiska. Osoby aplikujące w danym zawodzie powinny drobiazgowo dopracować własne CV, które skłoni ewentualnego pracodawcę do złożenia oferty. Sposobów, jak przygotować własne Curriculum Vitae jest w Internecie mnóstwo. Nie będę, więc się o tym rozpisywał. Niektóre portale oferują zamieszczanie tego typu ogłoszeń, udostępniając także wzorce CV i podpowiadają, jak je zredagować. Warto z takich rad skorzystać.

Odnośnie portali, w których poszukujący pracy mogą zamieszczać swoje ogłoszenia – warto korzystać z tych renomowanych i profesjonalnych, które publikować mogą także nasze oferty pracodawcom zagranicznym. Możemy wybrać w nich pełne formy publikacji własnego CV, jak też ograniczone. W tym drugim przypadku pracodawca będzie mógł się z nami skontaktować jedynie za pomocą formularza a nasze dane kontaktowe będą ukryte. Musimy bowiem mieć świadomość tego, że wszystko, co wrzucimy do Internetu, pozostanie w nim na zawsze. Oczywiście, dla promocji własnej, zawodowej sylwetki może być to korzystne, jednak i w tym kontekście musimy chronić swoje wrażliwe dane osobowe.

Wysyłka własnego CV i listu motywacyjnego bezpośrednio do pracodawców.

Wymienione dokumenty możemy dostarczyć do firm pocztą tradycyjną, elektroniczną, jak też osobiście. Osoby korzystające z trzeciego sposobu, często też na miejscu pytają o możliwość spotkania z pracodawcą i wolne wakaty. Chcą też w czasie rozmowy przedstawić swoją kandydaturę do pracy. W większości przypadków odbywa się to z miernym skutkiem z racji wizyt niezapowiedzianych i nieumówionych. Potrzeba prawdziwego łutu szczęścia, aby zastać chętnego do rozmowy pracodawcę poszukującego w tym konkretnym czasie nowej osoby do pracy. Różny też jest los wysyłanych dokumentów. Równie dobrze mogą trafić na biurko osoby decyzyjnej, jak też wylądować zapomniane w segregatorze. Sprawia to, że pod dużym znakiem zapytania oceniać możemy efektywność tego typu działań.

O ile wysyłka elektroniczna dokumentów może być zoptymalizowana pod względem kosztów i czasu, o tyle pozostałe formy wiążą się z kosztami i są czasochłonne. Swoją drogą powyższe metody są też alternatywą w poszukiwaniu pracy dla kelnera, szczególnie w sytuacji, gdy pozostałe nie przynoszą spodziewanych rezultatów a my dysponujemy wolnym czasem i chęciami, aby je w tym kontekście poświęcić.

Inną formą są rozmowy telefoniczne. Dzwoniąc do pracodawców, posługujmy się wcześniej przygotowanym scenariuszem takiej rozmowy, aby nie wypaść chaotycznie i nie ograniczyć się tylko do pytania o wolny wakat kelnerski. Spróbujmy czymś pozytywnym zaskoczyć rozmówcę, krótko ale ciekawie przedstawiając swoją osobę, która może się wydać pożądanym kandydatem do pracy. Pytanie możemy poprzedzić komplementem typu: chciałbym pracować w tak renomowanej, czy znanej restauracji itp. W czasie rozmowy ważna jest też odpowiednia modulacja głosu, wyważone zdania i odpowiedzi, dostosowane do rozmówcy tempo dialogu. Nie przeciągajmy na siłę rozmowy, szanujmy czas drugiej osoby, chyba że to ona będzie to czynić, a to może być pierwszy krok do umówienia się na spotkanie i przedstawienia swojej kandydatury do pracy jako kelner.

Podobne wpisy: