wesolych swiat grzegorz gornik

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia od Akademii Kelnerskiej

Wigilijna gwiazdka oznacza zaproszenie do stołu, wspólne łamanie się opłatkiem, życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Oczekiwane od dawna potrawy kuszą zapachem i wyglądem , które specjalnie przygotowuje mama na ten jeden wieczór. Wyjątkowy bo przy wspólnym rodzinnym stole. Wszechobecna tradycja – nasza polska tradycja.

Od kilku lat jednak nasza tradycja ewaluuje, przybiera postać zachodnich kultur i środowisk, sami ją zresztą zmieniamy, a w zasadzie przywozimy ze sobą z emigracji, wycieczek po prostu z całego świata. Polak, to już nie kura domowa, która znosi złote jajka ale posiadacz tej kury i tych jajek. Wśród naszych rodaków zapanowała moda na święta w atrakcyjnym środowisku i klimacie najlepiej w znanym polskim kurorcie. Taka nowa polska tradycja. Hotele i restauracje w tym okresie przeżywają istne oblężenie. Wspaniale zresztą są do tego przygotowane. Prześcigają się w ofertach kulinarnych i wypoczynkowych. I tylko żal, że święta tak krótko trwają.

Dzięki Bogu stół wigilijny jest taki sam dla wszystkich i dla tych którzy wybierają święta w domu i dla tych którzy wolą je spędzić z dala od gwaru rodzinnych uścisków i spotkań. W tym dniu stół jednoczy nas wszystkich. Właśnie stół, opłatek i talerzyk dla zagubionego gościa. Zapominamy o trudnościach z jakimi spotykamy się na co dzień, wybaczamy i prosimy o wybaczenie. Zwierzęta mówią ludzkim głosem a my stajemy się potulni, jak baranki i tylko karp zadaje sobie pytanie dlaczego przez święta musi zostać daniem.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy Grzegorz Górnik

P.S. Nie zapomnijcie o sztućcach do ryb. Warto aby nasz stół wzbogacić nie tylko w wykwintne menu 🙂