akademia kelnerska responsywna strona restauracji

Responsywna strona restauracji – wymóg, czy wymysł ?

Internetowa strona responsywna pozwala na dostosowanie się do rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym jest przeglądana. Służy to głównie wygodzie użytkowników, którzy nie muszą przewijać jej na boki zyskując czytelny obraz bez niepotrzebnych szczegółów. Ważne jest to w przypadku urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów, których liczba w Polsce i na świecie dynamicznie rośnie. Już w ubiegłym roku udział tych urządzeń wykorzystywanych przez polskich internautów przekroczył 69% (dane IAB Polska).

Temat responsywnych stron internetowych od dłuższego czasu poruszany jest przez samo Google Inc. w kontekście plasowania strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Strony niebędące responsywnymi, wyszukiwarka Google nie będzie traktować jako przyjaznych dla urządzeń mobilnych, co z kolei wpłynie na ich wyświetlanie przez właścicieli smartfonów i pozycje w wynikach wyszukiwania. Mówiąc krótko, responsywna strona restauracji będzie zajmować lepsze pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, aniżeli jej konkurentka nieprzystosowana do tego typu urządzeń.

Aspekt ten ma także pierwszoplanowe znaczenie dla właścicieli komórek. Strony responsywne na tabletach i smartfonach wczytują się szybciej i zapewniają wygodne nawigowanie i poruszanie się po serwisie.

Biorąc pod uwagę stronę responsywną restauracji, jej użytkownicy szybciej i łatwiej znajdują informacje dotyczące oferty, menu, lokalizacji, wyboru wersji językowej, czy też danych kontaktowych, na przykład w celu rezerwacji stolika. Responsywna strona restauracji umożliwia także wygodne przeglądanie zdjęć. Fakt ten w kontekście stwierdzenia, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, oznacza tutaj istotny argument przy podejmowaniu decyzji o wyborze tego, czy innego lokalu gastronomicznego.  Nie bez znaczenia jest też wygoda użytkowników w korzystaniu z ofert specjalnych, promocji, czy dokonywaniu rezerwacji online.

Najważniejszym jednak w powyższym temacie wydaje się być fakt zajmowania lepszych pozycji przez tego rodzaju strony w naturalnych wynikach wyszukiwania. Pomijając sponsorowane reklamy adwords, dla wielu firm, czołowe pozycje w tych wynikach mają duże znaczenie. Przekładają się one na większą liczbę odwiedzających stronę, a co za tym idzie – klientów i realne dochody restauracji.

Jak sprawdzić, czy dana strona internetowa jest stroną responsywną – przystosowaną do urządzeń mobilnych ? Pomijając test na tablecie lub smartfonie, możemy to wykonać na ekranie komputera. W tym przypadku minimalizujemy okno przeglądarki z testowaną stroną, a następnie chwytamy myszą prawą krawędź ekranu i przeciągamy w lewo. Jeśli zawartość strony automatycznie dostosowuje się do zmnejszającego się obrazu – mamy do czynienia ze stroną responsywną. Możemy też wykorzystać narzędzie oferowane przez Google pod tym adresem: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Test zgodności z urządzeniami przenośnymi akademia kelnerska

Podobne wpisy: