Kuchnia-Polska-na-Mazowszu-2015 final

Finał Polskiej Kuchni na Mazowszu 2015

Już po raz siódmy spotkaliśmy się na konkursie Kuchnia Polska na Mazowszu. Młodzi, zwarci adepci patelni i tacy wystartowali w dwóch konkursach : kucharskim i kelnerskim w celu zdobycia Grand Prix konkursu. W latach ubiegłych przyszli kelnerzy radzili sobie z różnym skutkiem. Nie mniej bez względu na umiejętności czuło się zawsze napięcie i stres.

Nie inaczej było i tym razem w konkursie wzięło udział 12 uczestników ze szkół z :

Wiktor Ramotowski z Warszawy, Monika Kuboń z Myślenic, Katarzyna Kieszek z Łodzi, Janusz Jaworski z Warszawy, Albert Zochniak z Ksawerowa, Agnieszka Jacewicz z Gdańska, Weronika Kozłowska z Kościelca, Marta Płuciennik ze Zduńskiej Woli, Przemysław Rosiak z Grodziska Mazowieckiego, Mariola Gałązka z Warszawy, Krzysztof Falana z Koniecpola, Julia Białek z Warszawy

A ich zmagania oceniało jury kelnerskie w składzie:

Grzegorz Górnik, Jan Stawarz, Jerzy Czapla, Marzena Niedośpiał, Aleksandra Lech-Strzyżewska

Jak zwykle okazało się że, miejsce zamieszkania nie decyduje o miejscu w konkursie. Nie decyduje również płeć tylko umiejętności. Poziom konkursu jak to zauważyli sami uczestnicy, opiekunowie ale i goście na przełomie tych siedmiu lat bardzo wzrósł, co niewątpliwie podniosło rangę i atrakcyjność samego konkursu na płaszczyźnie gastronomicznej.

Jury z przewodniczącym, czyli mną Grzegorzem Górnikiem – Prezesem Akademii Kelnerskiej i Prezesem Krajowego Stowarzyszenia Kelnerów w Polsce, oceniało zmagania kelnerskie w skład których wchodził: test wyboru w języku polskim i angielskim, nakrycie do menu, nakrycie Improstyl oraz zadanie specjalne, którym było przygotowanie tatara przy stoliku gości na sali restauracyjnej. I tym razem uczestnicy udowodnili, że wyzwania to ich specjalność.

Nie zabrakło innowacji i techniki na wysokim poziomie. Dało się zauważyć, że opiekunowie spędzili dużo czasu na przygotowaniu uczestników i chwała im za to. Oczywiście bywały małe potknięcia, jednak szybko były one skrupulatnie poprawiane. Największym problemem był czas. I choć nie wszyscy zmieścili się w nim, to jury nie karało zawodników punktami karnymi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i sobie oczywiście gdyż oprawa i organizacja logistyczna pod kierownictwem Adama Michalskiego z pomocą głównego organizatora i sponsora firmy Stal Gast i Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika to gwarancja jakości, do której nas już przyzwyczajono.

W konkurencji na najlepsze nakrycie improstyl za kreatywność i perfekcję wykonania – książka i medal dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 12 – Mariola Gałązka z ZSG w Warszawie przy ul. Poznańskiej

W konkurencji na najlepszy serwis angielski, befsztyka tatarskiego, za kreatywność i innowacyjny sposób wyserwowania – książka i medal dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 11 – Przemysław Rosiak z ZS nr 1 w Grodzisku Mazowieckim

W konkurencji na najlepszy serwis angielski, befsztyka tatarskiego, za perfekcyjną technikę wykonania – puchar dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 14 – Julia Białek z ZSSG w Warszawie przy ul. Komorskiej

posla kuchnia na mazowszu laureaci

polska kuchnia miejsca na podium

grzegorz gornik

polska kuchnia na mazowszu laureatka

akademia kelnerska polska kuchnia

polska kuchnia konkurs

grzegorz gornik polska kuchnia na mazowszutatar polska kuchnia na mazowszu

Oficjalne sprawozdanie z konkursu: Polska Kuchnia Polska na Mazowszu 2015”

20 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ulicy Komorskiej 17/23 w Warszawie odbył się finał VII Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2015” zorganizowany przez Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych oraz firmę Stalgast przy wsparciu i pomocy merytorycznej najlepszych szefów kuchni, mistrzów kelnerskich oraz absolwentów szkoły.

Jak corocznie, konkurs składał się z dwóch części:
Konkursu Kulinarnego pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni a także Konkursu Kelnerskiego pod patronatem Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika.

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół gastronomicznych z całego kraju, a jego celem jest doskonalenie umiejętności, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów oraz kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej tradycji kulinarnej. Wielki finał rozpoczął się odprawą, podczas której przedstawiciele Jury omówili zadania stojące przed uczestnikami oraz zasady ich oceniania i kryteria, brane pod uwagę podczas typowania zwycięzców.

W tym roku przed finalistami Konkursu Kulinarnego zostało postawione zadanie, polegające na przygotowaniu dwóch potraw: gorącej zakąski zawierającej filet z karpia ze skórą, dania głównego ze schabu wieprzowego środkowego
Uczestnicy startowali w tandemach, a na przygotowanie, zaserwowanie i udekorowanie potraw mieli tylko 90 minut.

Konkurs Kelnerski składał się z trzech części:
dwudziestominutowego dwujęzycznego testu wiedzy zawodowej praktycznego sprawdzianu nakrywania stołu (sposób klasyczny i improstyl), w którym należało się wykazać umiejętnościami, pomysłowością i kreatywnością serwisu angielskiego befsztyka tatarskiego. Uczestnicy musieli się wykazać nie tylko wiedzą praktyczną i teoretyczną, lecz także zaprezentować nienaganny strój kelnerski, sprawność techniczną oraz dbałość o estetykę swoich prac.

Do tegorocznej rozgrywki finałowej w Ogólnopolskim Konkursie Gastronomicznym „Kuchnia Polska na Mazowszu 2015” Kapituła Konkursu zakwalifikowała aż 14 trzyosobowych zespołów reprezentujących następujące placówki:
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdańska
Zespół Szkół nr 1 z Grodziska Mazowieckiego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Koniecpola
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie (Ksawerów)
Technikum „Lider” z Lublina
Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach
Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie
Niepubliczne Technikum Gastronomiczne w Warszawie
Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie
OSZ Gastgewerbe Berlin Brillat Savarin Schule w Berlinie
Zespół Szkół K. Kałużewskiego i J. Sylli w Zduńskiej Woli

Zgodnie z kolejnością wylosowaną w trakcie odprawy do rywalizacji przystąpiły niżej wymienione osoby:
Marcin Nowak i Mikołaj Sobiecki z Warszawy
Takeshi Yoshida i Mina Gucluer z Berlina
Paweł Nowak i Maria Dziedzina z Myślenic
Julia Krawceniuk i Mikołaj Augustyniak z Łodzi
Ilona Kruczek i Tomasz Siewierski z Lublina
Karol Łocki i Ivan Antoniuk z Warszawy
Grzegorz Albert i Hubert Piątkowski z Ksawerowa
Kacper Serafińczuk i Dominik Błażejewski z Gdańska
Bartłomiej Brzozowski i Kamil Pawlak z Kościelca
Łukasz Wierzbicki i Dawid Karolewski ze Zduńskiej Woli
Jakub Kotapski i Damian Możdżyński z Grodziska Mazowieckiego
Monika Kowalewska i Sylwia Zawadzka z Warszawy
Martyna Grabowska i Grzegorz Ziarnowski z Koniecpola
Michał Mikołajczyk i Igor Simora z Warszawy

Pełne zaangażowania i emocji zmagania uczestników Konkursów Kulinarnego, którzy robili wszystko, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony, bacznie obserwowały dwa zespoły jurorskie. Jury degustacyjne: Andrzej Bryk, Mirosław Gutowski, Olaf Ratz, Piotr Paweł Malewski, Katarzyna Szeląg, Wanda Brzeska, Jury techniczne: Jarosław Maliszewski, Robert Kowalewski, Jolanta Madany, Bogusława Pawelska-Kozon

W tym samym czasie w holu szkolnym o główną nagrodę w drugim konkursie walczyli kelnerzy, popisujący się wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością w nakrywaniu stołów, a także umiejętnością serwowania befsztyka tatarskiego na sposób angielski. Do rywalizacji w VII Ogólnopolskim Konkursie Kelnerskim stanęli: Wiktor Ramotowski z Warszawy, Monika Kuboń z Myślenic, Katarzyna Kieszek z Łodzi, Janusz Jaworski z Warszawy, Albert Zochniak z Ksawerowa, Agnieszka Jacewicz z Gdańska, Weronika Kozłowska z Kościelca, Marta Płuciennik ze Zduńskiej Woli, Przemysław Rosiak z Grodziska Mazowieckiego, Mariola Gałązka z Warszawy, Krzysztof Falana z Koniecpola, Julia Białek z Warszawy

A ich zmagania oceniało jury kelnerskie w składzie: Grzegorz Górnik, Jan Stawarz, Jerzy Czapla, Marzena Niedośpiał, Aleksandra Lech-Strzyżewska

Podczas gdy konkursowe emocje sięgały zenitu, talerze brzęczały, szkło połyskiwało, a patelnie skwierczały, w sali gimnastycznej, pod bacznym okiem szefów: Stefana Birka i Daniela Jakubca, odbywały się niezwykłe pokazy specjalistyczne oraz szkolenia przygotowane i prowadzone przez największych znawców trendów i nowinek w świecie kulinarnym. Przybyli nauczyciele, goście i uczniowie mogli poznać najnowsze techniki kulinarne, zobaczyć nowoczesne urządzenia niezbędne w każdej profesjonalnej kuchni, zapoznać się z produktami renomowanych marek oraz obejrzeć pokazy sztuki kulinarnej w wykonaniu prawdziwych mistrzów.
Tomasz Szymański, Adam Michalski – pokaz kulinarny Unox, ISI
Carlos Gonzalez –Tejera – prezentacja steków wołowych ZM Łuków
Grzegorz Górnik – pokaz kelnerski
Jerzy Kruk – pokaz somelierski
Jerzy Czapla – pokaz barmański
Janusz Leszkiewicz – prezentacja Coffee Business
Jakub Frątczak – prezentacja wag OHAUS
Krzysztof Orłowski – prezentacja urządzeń Robot Coupe
Mariusz Gachewicz – prezentacja produktów Polmlek oraz Saga
Sławomir Nawrot – szkolenie z carvingu

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2015” to coroczne święto kulinarne dla uczniów szkół gastronomicznych, ale także możliwość spotkania uznanych szefów kuchni oraz zdobycia wiedzy zawodowej. Konkursowe zmagania to wspaniała zabawa, lekcja i doświadczenie na przyszłość dla uczestników.
Współpracę środowisk branży kulinarnej przy organizacji Konkursów zauważają i doceniają władze, nie tylko regionalne, ale też ogólnokrajowe. Tegoroczny VII finał Konkursu honorowym patronatem objęli:
Pan Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki
Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Pan Wiesław Różański, Twórca i Promotor Systemu Jakości QAFP, Prezes UPEMI
Pani Dorota Sokołowska, Mazowiecki Kurator Oświaty
Pan Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe
Pan Jarosław Karcz, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe
Pan Jarosław Uściński, Prezes OSSKiC
Pan Grzegorz Górnik, Prezes Akademia Kelnerska
Pan Mariusz Gachewicz, Carving Team Poland
Pan Jerzy Czapla, Centrum Szkolenia Barmanów

Wyniki VII Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2015”
I miejsce w konkursie kulinarnym – Monika Kowalewska i Sylwia Zawadzka z Warszawy (ul. Poznańska)
w konkursie kelnerskim – Julia Białek z Warszawy (ul. Komorska)
II miejsce
w konkursie kulinarnym: Bartłomiej Brzozowski i Kamil Pawlak z Kościelca
Michał Mikołajczyk i Igor Simora z Warszawy (ul. Komorska)
w konkursie kelnerskim: Przemysław Rosiak z Grodziska Mazowieckiego
Mariola Gałązka z Warszawy (ul. Poznańska)
III miejsce w konkursie kulinarnym
Kacper Serafińczuk i Dominik Błażejewski z Gdańska
Ilona Kruczek i Tomasz Siewierski z Lublina
Takeshi Yoshida i Mina Gucluer z Berlina
w konkursie kelnerskim: Katarzyna Kieszek z Łodzi
Wiktor Ramotowski z Warszawy (ul. Majdańska)
Marta Płuciennik ze Zduńskiej Woli
Grand Prix zdobył
Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego przy ul. Poznańskiej 6/8 w Warszawie

W tym roku jury dodatkowo przyznało wyróżnienia następującym osobom:
Kucharze:
Najwyższy poziom profesjonalizmu w pracy na stanowisku – puchar dla zespołu z numerem startowym 2 (Takeshi Yoshida, Mina Gucluer OSZ Gastgewerbe z Berlina)

Najlepiej zgrani w pracy zespołowej i pomysłowość – dwie książki dla zespołu z numerem startowym 12 (Monika Kowalewska, Sylwia Zawadzka z ZSG w Warszawie przy ul. Poznańskiej)

Najlepiej przygotowane mięso – komplet profesjonalnych noży kutych od firmy ZM Łuków dla ucznia przygotowującego mięso w zespole z numerem startowym 14 (Igora Simura z ZSSG w Warszawie przy ul. Komorskiej)
Kelnerzy:
W konkurencji na najlepsze nakrycie improstyl za kreatywność i perfekcję wykonania – książka i medal dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 12 (Mariola Gałązka z ZSG w Warszawie przy ul. Poznańskiej)
W konkurencji na najlepszy serwis angielski befsztyka tatarskiego za kreatywność i innowacyjny sposób wyserwowania – książka i medal dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 11 (Przemysław Rosiak z ZS nr 1 w Grodzisku Mazowieckim)
W konkurencji na najlepszy serwis angielski befsztyka tatarskiego za perfekcyjną technikę wykonania – puchar dla uczestnika konkursu kelnerskiego z numerem startowym 14 (Julia Białek z ZSSG w Warszawie przy ul. Komorskiej)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Jury, organizatorzy i uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2015” składają serdeczne podziękowania patronom honorowym, sponsorom, współorganizatorom, opiekunom merytorycznym, patronom medialnym, gronu pedagogicznemu, uczniom szkoły i osobom biorącym czynny udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu konkursu.

Podobne wpisy: